Német Nemzetiségi Nap a Wosinskyban

2026.05.29-én a Wosinsky Mór Általános Iskola nemzetiségi napot tartott, melyen valamennyi
nemzetiségi német oktatásban tanuló diák részt vett a harmadiktól a nyolcadik évfolyamig.
A legkisebbek a napot a Deutsche Bühne Ungarn Der Löwe und der Hase (Az oroszlán és a nyúl) című
ZsebSzínházi előadásának megtekintésével kezdték. A darab interaktív volt, a gyerekeket is bevonták a
színészek a történet alakulásába. Hol magyarul, hol németül szólaltak meg a nagyon lelkes harmadikos
kisdiákok.
A nagyobbak először a Kodolányi János ÁMK Geresdlaki Német Nemzetiségi Általános Iskola magas
színvonalú zenei bemutatóját hallgatták meg. A geresdlaki zenekar adott elő nemzetiségi dalokat,
melyeket táncos produkció is színesített. Az iskola igazgatója, Schulteisz Balázs pedig beszélt a geresdlaki
népszokásokról, a zenekaruk múltjáról.
Később a harmadik és negyedik évfolyamos gyerekek nézték meg a geresdlaki tánccsoport bemutatóját,
melybe tanulóinkat is bevonták a vendégek, így végül össztánccal zárult a program ezen része.
A köztes időben kicsik és nagyok kézműves és játékos feladatokat oldottak meg, valamint a német
nemzetiségi hagyományokkal, népviselettel, mesterségekkel kapcsolatos érdekes feladatlapokkal
foglalkoztak.
Az alsósok számára délben véget értek a programok. Ekkor a szülők által felajánlott keltkaláccsal
(Kerwastrudl) kínáltuk a gyerekeket.
Geresdlaki vendégeink számára a Tolnai Német Nemzetiségi Önkormányzat tagjai készítették bográcsban
az ebédet. Mözsi sváb recept alapján készült a „krumplinokli” (Kartoffelnockerln). Köszönet érte
Koleszár Ferencnének, Schuck-Monostori Milena Pierinának, valamint Bernáthné Koch Erikának.
A finom ebéd után újabb műsorszámot adtak elő geresdlaki gyerekek. A mohácsi csata 500. évfordulója
alkalmából összeállított Mohács 500 című műsorukat hozták el felsős tanulóinknak. Az előadás a
Boldogasszony (Mária) szobor történetén keresztül mutatta be a pusztítást, majd az összefogást és az
újjáépítést.
Nemzetiségi napunk jó hangulatban telt, tanulóink tanóra keretein kívül is találkozhattak a német nyelvvel
és a német hagyományokkal. Iskolánk fontosnak tartja az élményalapú oktatást, mely személyes
tapasztalatszerzésen alapul. Ehhez kiváló alkalom volt ez a nap is.
A nemzetiségi nap megvalósítását a Tolna Vármegyei Német Nemzetiségi Önkormányzat támogatta.
Füstös Csilla némettanár

 

KÉPEK ITT

Hozzászólás küldése

Kapcsolódó hírek