Hírek · Határtalanul 2018

2018

Iskolánkkal a Határtalanul pályázattal Erdélyben jártunk. Székelyföld kincsei elnevezésű programon vettünk részt 50 diákkal és 5 fő kísérővel.

A gyerekek nagy izgalommal várták az indulást. Május 29-én reggel hat órakor indultunk. Aradon megtekintettük a Szabadság szobrot, amit meg is koszorúztunk. A busz ablakából láthattuk az irodalomból ismert Déva várát, majd hosszú út után végre megérkeztünk Székelyudvarhelyre, ahol a tulajdonos már várt bennünket és szétosztotta a szobák kulcsait. Miután bepakoltunk, indultunk is vacsorázni. Igazi székely finomságok vártak bennünket.

2. nap

Egy parajdi iskolát látogattunk meg. Megtekinthettük a csodálatos régi iskolaépületet és a mellette álló már modern részt is. Bemutatkoztunk egy hetedikes tanuló által összeállított ppt-n keresztül, így betekintést nyerhettek az ottani tanulók a mi lakóhelyünkről, iskolánkról, programjainkról. Átadtuk ajándékainkat, melynek nagyon örültek a helyi diákok és pedagógusok.

Következő célunk a Madarasi-Hargita volt. Ivóból traktorral és terepjáróval tettük meg az út felét. A székelyek szent hegyét kopjafák, magyar nemzeti szín szalagok, ácsolt keresztek százai díszítik. A kilátás csodálatos.

Székelyudvarhelyen tettünk sétát. A város nem rendelkezik régibb korszakokból származó monumentális műemlékkel, kivéve az egyetlen épen maradt középkori építészeti emléket a Jézus Szíve- kápolnát. A központban híres szobrokat tekintettünk meg, majd fagyiztunk egyet.

Este a szálláson a Boróka együttessel egy mulatságon vettünk részt.

3. nap

Reggeli után Szejkefürdőre látogattunk, ahol Orbán Balázs sírját koszorúztuk meg. Székelykapuk során gyalogoltunk fel a hegyoldalba és merítettünk a híres borvízből.

Farkaslaka következett, ahol Tamási Áron sírját koszorúztuk meg.

Székelyvarság, ahol túráztunk. Egy tanyán, a szabad ég alatt ebédeltünk. Felkerestünk egy kovácsmestert és zsindelykészítő mestert, akik bemutatták mesterségüket. Megtekintettünk egy vízimalmot is, benne egy érdekes múzeummal.

Itt található a meseszép Csorgókő vízesés is.

4. nap

Látogatást tettünk a parajdi sóbányába. A parajdi sótelep Európa egyik legnagyobb só tartaléka, a sótömb maga 1,2kmx1,4km átmérőjű.

Korondon kicsit vásárolgattunk és helyi fazekas mestert is meglátogattunk.

Délután sétát tettünk a Medve-tó körül Szováton. Ez a világ legnagyobb heliotermikus tava. Alakja egy medvebőrre hasonlít. A tó szomszédságában fekszik a Mogyorósi-tó, ahol a gyerekekkel egy jót fürödhettünk és fagyiztunk is egyet.

Láthattuk a gyönyörű Sószorost is.

Este már mindenki nagyon fáradt volt. A finom vacsora után mindenki elkezdett pakolni a hazafelé útra.

5. nap

Már a hazafelé úton koszorút helyeztünk el az Ispánkútnál, Petőfi Sándor feltételezett elestének helyén felállított Petőfi-emlékműnél. 1969-ben állították fel, Hunyadi László alkotása.

Sétát tettünk Segesvár történelmi központjában, ahol napjainkig fennmaradtak a középkori német építészeti műemlékek. Megtekintettük Petőfi Sándor szobrát a Szent József római katolikus templom és Csizmadia bástyák között.

Rövid szünetekkel este nyolckor érkeztünk haza.

A kirándulás mindenki számára egy óriási élmény volt. A pályázat lehetőséget adott sok-sok gyereknek, hogy megismerjék a tőlünk elcsatolt területen élőket, lakóhelyüket, iskoláikat, gyönyörű emlékhelyeiket.

Köszönjük, hogy részt vehettünk és reméljük, még lesznek ilyen lehetőségek, ahol a gyerekek ennyi élménnyel gazdagodhatnak.