Hírek · Határtalanul 2019

1.nap Kéménd: A kéméndi tájház megtekintésével megismerkedhettünk a kurtaszoknyás népviselettel, régi használati tárgyakkal, szokásokkal, életformával, lakókörnyezettel. A tájház látogatása során egy lelkes hagyományőrző, szívükben tiszta magyar asszonyokkal ismerkedhettünk meg. Élmény volt hallgatni ízes tájszólásukat.

Bény: Koczka Gyula, a bényi templomok gondnoka élményszerű előadást tartott nemcsak a templomokról, hanem Bény történetéről is. Ez ízig-vérig a falujáért és magyarságának megőrzéséért élő embert ismerhettünk meg személyében. Tátott szájjal hallgatták előadását tanítványaink és elbűvölve ültek a bényi templom padsorai közt, annak szépségét csodálva.

Bajmóc: Bajmócon egy mesebeli kastély várt ránk, mely már külsőségeivel is sok érdekességet ígért. Végigjártuk a várat pincétől a tornyáig. Megismerkedhettünk híres lakóival, cseppkőbarlangjával, díszes udvaraival, egzotikus szobáival. Lehetőségünk volt magyar kísérő szöveget kapni, így a tanulóink a látottakat jobban megismerhették.

2. nap Selmecbánya: A bányavárosok közül legelőször Selmecbányával ismerkedtünk meg. Szállásunk is itt volt, szerencsénkre közvetlenül az Óvár tövében, a ódon belváros közepén. Meghallgattuk a város alapításának legendáját, bejártuk a főteret, megtekintettük az óvárat, melyet szerencsénkre éppen egy olyan helyi lakos mutatott meg, aki kisfiával együtt megtartotta magyar anyanyelvét.

Körmöcbánya: A másodikként a bányavárosok közül Körmöcbányára látogattunk. Az érem múzeum látogatása során elbűvölt annak, gazdag gyűjteménye. láthattuk azokat korabeli eszközöket, amellyel a híres körmöci aranyakat verték. Lemehettünk egy rövid séta erejéig, egy bányába.

Zólyom: A vár főkapujánál, Balassi Bálint emléktáblája előtt, megemlékeztünk a XVI. század legkiválóbb magyar költőjéről, aki ebben a várban született. Megkoszorúztuk emléktábláját és egy kis műsort adtunk emlékére. Ezután bejártuk a várat, mely sajnos ma már csak képzőművészeti múzeum

3. nap Besztercebánya: Az utolsó bányaváros Besztercebánya volt. A Nagyboldogasszony templomban egy csodálatos szárnyasoltárt csodálhattunk meg orgonaszó kíséretében, amely lenyűgöző hatással volt diákjainkra. A város főterén tapasztalhattuk csak meg igazán a bányavárosok gazdagságát.

Késmárk: Thököly-család várában a kuruc-fejedelem családfáját, sírját láthattuk. A céhes kiállítás keretében megismertük a korabeli iparos és múlt századi orvosi és gyógyászati eszközöket.

Lőcse: Kellemes sétát tettünk a hajdani gazdag kerekedő város főterén, megtekintettük a városházát, ahol felidéztük az irodalmi emlékeket (A lőcsei fehér asszony, Fekete város), a gyerekek kipróbálhatták a szégyen kalodát is.

Megérkezvén a második szállásunkra elbűvölő látványban volt részünk, hiszen a kertből gyönyörű madártávlati kilátás nyílt a Szepesi várra. Este bámulattal néztük a panzió udvaráról a kivilágított várat.

4. nap Szepesi vár: Utolsó várlátogatásunk alkalmával megtekintettük Szapolyai János szülőhelyét. Egy-egy kísérőhöz kapcsolódva csoportokban osztottuk a gyerekeket, hogy a kapott magyar audioguide-ok segítségével jobban hallhatóan ismerhessék meg a vár történelmét, és a kijelölt pontoknak megfelelően barangolhassák be. A vár tetejéről gyönyörű kilátás nyílt a Magas Tátra hegyeire.

Tamásfalvi-kilátó: örök élmény marad tanárnak, diáknak a Tamásfalvi-kilátóhoz való feljutás és az izgalmas lefelé vezető út. Utunk során több védett növénnyel is megismerkedhettünk, illetve abban az élményben részesültünk, hogy a Hernád völgyében sétálhattunk.

Igló A fárasztó túra után egy rövid időre megálltunk Igló főterén, megkongattuk a kívánság harangot, melyet a város híres harangöntőjének emlékére állítottak.

5. nap Rozsnyó: Rozsnyóhoz egy igazi hegyről levezető úton jutottunk el, mely során káprázatos kilátásban volt részünk. A város főterén ismét gyakoribbá vált a magyar szó, mely tudatosította a gyerekeinkben, hogy bár a határon túl vannak, de ott is élnek, zömében, magyarok. Ezzel értették meg igazán az összetartozás napjának jelentőségét.