Hírek · Erdély 2018. május 31 - június 3.

1.nap: Csütörtök reggel 6kor a Szent István Katolikus Gimnázium 7. osztályos diákjaival  együtt szerencsésen útnak indultunk Nagyszalontára. Az Arany János Líceumban szeretettel vártak minket az iskola tanulói és vezetősége. Rövid bemutatót tartottak iskolájukról, majd egy aranyos Csodaszarvas történettel búcsúztak tőlünk. Az iskola szomszédságában a Csonka toronyban interaktív feladatokon keresztül ismerkedtünk meg Arany János életével, a torony történetével. A közeli parkon végigsétálva megismerkedtünk Nagyszalonta szülötteivel, megkoszorúztuk Arany szobrát.
Innen Nagyváradra vezetett utunk, ahol Ady Endre életével ismerkedhettünk meg az Emke kávéházban kialakított múzeumban. A kávéház előtt megkoszorúztuk Ady szobrát is. Majd diákjainktól elhangzott Arany János Szent László balladája.
Következő utunk Várasfenes tájházához vezetett ahol, korabeli szobákat, konyhát, épületeket, tárgyakat, szokásokat ismertünk meg. Végül kellően fáradtan elfoglaltuk szállásunkat.
2.nap: Reggeli után egy csodálatos cseppkőbarlanghoz indultunk, kisebb túra után az egyik legnagyobb bejáratú barlanghoz érve, a Mézgedi barlangot jártuk be, csodás hófehér cseppkő képződményeket tekinthettünk meg. Innen utunk a híres Pádis-fennsíkra vezetett, ahol egy hatalmas túra során az Eszkimó jégbarlangba kötöttünk ki, majd egy kilátót tekintettünk meg. A nap végére közel 18km-t túráztunk, mégsem fáradtunk el, a csodás táj és környezet feledtette velünk a távolságot.
3.nap: Szállásunkat elhagyva a Király-hágó felé vettük az irányt, majd innen Csucsára Ady emlékházához látogattunk el, ahol Csinszka verseket szavaltunk. Ezután még egy kis túra következett Sebesvárhoz, sajnos épp felújították, így csak kívülről tudtuk megcsodálni a régi várromokat. Utunk tovább Kalotaszegre vezetett egy jellegzetes szőtteseikről híres templomba. A templomkertben megtekintettük a Szent Koronát ábrázoló Milleniumi emlékművet és azt a kőasztalt, amely mellett Ady, Babits, Kosztolányi és Petőfi is alkotott bánffyhunyadi látogatásaik során. A Kőrösfői vásárt útba ejtve Kolozsvár felé vezetett utunk, ahol egy csodás városnézésen vettünk részt. A szállásunkra érve táncos bemutatón szerepelhettünk is, és megtanulhattunk pár lépést.
4.nap: Sajnos elérkezett az utolsó nap, bár délelőttre még sok programunk volt: Sárkányok kertjébe túráztunk elsőnek, nagyon szép, érdekes volt, majd Zilahi, Szilágylompérti református templom, Érdmindszent Ady szülőháza. Végül Nagykároly – Károlyi kastély: Itt a napokban filmet forgattak, de épp bemehettünk és megtudhattunk egy-két kulisszatitkot is. Hazaindulás előtt fagyiztunk egyet, majd következett a hosszú hazaút, amit filmnézéssel, zenehallgatással, közös énekléssel vidáman töltöttünk. A gyerekek is nagyon élvezték az utat és a kirándulást is, még maradtak volna a sok és sűrű program ellenére.